MiŠ logo
  • Početna
  • O časopisu
  • Autori
  • Izdanja
  • Rubrike
  • Upute
Prijava Profile Profile Menu
  • Početna
  • O časopisu
  • Autori
  • Izdanja
  • Rubrike
  • Upute
Iz matematičkog života

Karlovačka STEM priča

Antonija Capan (Karlovac), Zrinka Tomašković (Karlovac)  
Godište XXV / Broj 121. / 2023.

Okupljanje je početak. Držati se zajedno je napredak. Zajednički rad je uspjeh.
(Henry Ford)

Što raditi (s učenicima) u Karlovcu?

Grad na četiri rijeke je grad po mjeri svakog čovjeka. Blizina Zagreba na sjeveru i Primorske Hrvatske na jugu čine ga vrlo atraktivnim za život. Osim četiri rijeke Karlovac je grad parkova i mirnog života. Uz Stari grad Dubovac i razne muzeje važno je spomenuti i ,,Aquatiku” – jedini slatkovodni akvarij u ovom dijelu Europe s čak 25 akvarijskih bazena. Odnedavno je u gradu otvoren interpretacijsko-motivacijski centar ,,Nikola Tesla Experience Center” koji vas u osam tematskih cjelina vodi od odrastanja Tesle u malom ličkom mjestu, preko školovanja u Karlovcu gdje se zainteresirao za elektricitet zahvaljujući svom profesoru fizike Martinu Sekuliću, do odlaska u New York gdje stječe svjetsku slavu revolucionarnim izumima. Što grad Karlovac nudi mladim matematičarima i STEM-ovcima? Zajednica Tehničke kulture Karlovac ima mnogo aktivnosti kojima pridonosi razvoju STEM aktivnosti u Karlovcu, ali s njima sve počinje i završava. Htjeli smo stoga našim učenicima pružiti mogućnosti kakve imaju njihovi vršnjaci u drugim dijelovima Hrvatske pa smo započele provoditi aktivnosti s ciljem popularizacije matematike i STEM područja.

nauMATiKA

Od 2017. godine u Osnovnoj školi Grabrik održavaju se aktivnosti vezane za popularizaciju matematike. Kroz matematičke subote i različite radionice učenici su imali priliku susresti se s matematikom na zabavniji način od onoga u učionici. Kako bismo ih potaknuli na timski rad, počeli smo s organizacijom ekipnih natjecanja. Zadnje dvije godine naše natjecanje doživjelo je preobrazbu i sada je namijenjeno svim učenicima od 4. razreda osnovne do 4. razreda srednje škole.

Učenici se natječu u timovima od 4 učenika, u ukupno 5 kategorija. U kategoriji Vrančićevi padobranci natječu se učenici 4. razreda osnovne škole, u kategoriji Rimčeve jurilice učenici 5. i 6. razreda, a u kategoriji Penkalina piskarala učenici 7. i 8. razreda, po dva učenika nižeg i dva učenika višeg razreda. Srednjoškolci se natječu u kategoriji Teslini generatori (za učenike s 3 i manje sati matematike tjedno) i Začini tete Bartl (za učenike s 4 i više sati matematike tjedno). Učenici u 90 minuta rješavaju 36 zadataka, podijeljenih u 3 razine za 2, 4 i 6 bodova.

Među našim učenicima natjecanje je postalo vrlo popularno. Najviše nas veseli da su rezultati natjecanja uvijek u drugom planu. Učenici zajedno rješavaju zadatke u subotnje jutro, vesele se zajedničkom uspjehu i uživaju u timskom radu.

stemKA

Vrlo često za grad Karlovac kažemo da je Grad susreta. Zbog sjajnog položaja dovoljno je blizu i onima sa sjevera i onima s juga. Smatrale smo da to treba iskoristiti organizacijom STEM konferencije.

Tako je 5. i 6. svibnja 2023., u organizaciji OŠ Grabrik, Gimnazije Karlovac, Veleučilišta u Karlovcu i Aquatike održana 1. STEM konferencija stemKA. Brojne aktivnosti održane su u prostoru Aquatike, Gimnazije Karlovac i Veleučilišta u Karlovcu.

O uspješnosti održane konferencije najbolje govore brojke: više od 350 sudionika i to ne samo prosvjetnih radnika iz čitave obrazovne vertikale, već i građana koje su privukle zanimljive teme, osamdesetak učenika iz Medicinske škole Karlovac, Šumarske škole Karlovac i Gimnazije Karlovac koji su konferenciji prisustvovali sa svojim nastavnicima, 48 predavača što uživo, što online ili predstavljanjem plakata, 12 pozvanih govornika koji su svojim znanstvenim disciplinama pokrili čitavo područje STEM-a, a i šire, 3 države iz kojih dolaze predavači što joj daje i međunarodni karakter. Sve u svemu, bila su ovo 2 dana puna pozitivne energije.

Brojni pozitivni komentari mogli su se čuti s pozornice Veleučilišta na kojoj je u petak, 5. svibnja 2023. u Atriju Znanja konferenciju otvorio prvi rektor Veleučilišta u Karlovcu prof. dr. sc. Mirko Butković s porukom kako je velika stvar ovakvu konferenciju organizirati baš u Karlovcu, gradu u kojem je Nikola Tesla postao Tesla, gradu iz kojeg dolazi jedan Albert Gajšak – Einstein svoje generacije. Na tragu ideje čitave konferencije citirao je Aristotela i rekao da ako ne naučimo praviti cipele, hodat ćemo bosi. Ako ne stvorimo učitelje, ostat ćemo bez Atene.

Boris Jokić poručio je da su nastavnici iznimni potencijal u hrvatskim školama, a Blaženka Divjak istaknula je kako su upravo nastavnici i učitelji nezamjenjivi dio društva u kojem je obrazovanje ono bitno, čak i ono društvo koje polako u svakodnevicu uvodi korištenje umjetne inteligencije, ne smije zapostaviti žive nastavnike. Albert Gajšak naglasio je kako mu je izuzetno drago što je i on prepoznat kao jedan od najvećih promotora STEM-a, kao osoba koja STEM živi svaki dan. Konferenciji su se pridružili i fizičari Saša Ceci koji je predstavio svoj Blesimetar IV, Toni Šćulac koji je govorio o Higgsovom bozonu i Vernesa Smolčić koja je malo približila daleke galaksije, potom Marin Trošelj koji je govorio o budućnosti obrazovanja i rekao da u školi moramo prestati stalno davati odgovore, već moramo postavljati više pitanja, Zrinka Mesić koja je predstavila mogućnosti istraživanja na daljinu, Jelena Nakić koja je predstavila natjecanje Dabar i uvijek zanimljivi Korado Korlević koji je ustvrdio da napredujemo prema novom društvu snova, ne baš najljepšem mjestu, ali svakako mjestu na kojem su znanje i trud na cijeni.

Brojni su nam kolege i kolegice na 50-ak primjera dobre prakse pokazali kako nastava iz Biologije, Fizike, Informatike, Matematike, Prirode, Prirode i društva, Tehničke kulture, Robotike, Računalstva i sličnih predmeta u školama nije nimalo suhoparna, već sasvim primjenjiva, životna i itekako aktualna. Posebno smo ponosni i na suradnju s odgojiteljicama u vrtiću.

Uz predavanja pozvanih govornika i primjere iz prakse konferenciju je upotpunilo sudjelovanje Doriana Božičevića, glavnog tajnika Hrvatskog astronomskog saveza koji je uz sjajno izlaganje o astronomiji organizirao i gledanje Sunca i Mjeseca. Jednako su kvaliteti pridonijele i naše Županijske snage GLOBE-ovaca koji su predstavili svoj rad, kao i radionice koje su organizirali i proveli sjajni Magda Topić i Petar Čuček iz Astronomskog društva Višnjan i Danijela Šmajgl iz App&Tech Consultinga.

U panel-raspravi je STEM obrazovanje dobilo, nažalost, tek prolaznu ocjenu i odaslana je poruka kako je zajednički nazivnik kvalitetnog obrazovanja poštovanje koje društvo duguje nastavnicima, ne samo STEM predmeta nego i svih ostalih.

Organizatorice konferencije i predavači: Merima Arnaut, Zrinka Tomašković, Antonija Capan, Blaženka Divjak, Toni Šćulac, Jelena Nakić, Saša Ceci, Darija Begedin, Dorian Božičević, Slađana Cvitičanin i Snežana Kirin Mataković

Što dalje?

Iznimno smo ponosni i na natjecanje i na STEM konferenciju. Sljedeće godine nastavljamo dalje. U travnju 2024. očekuje nas još jedna nauMATiKA, a u svibnju iste godine još jedna konferencija. Sve vas pozivamo da nam se pridružite. Dovedite učenike na natjecanje, prošećite ,,Aquatikom” i ,,Nikola Tesla Experience centrom”, posjetite nas na konferenciji i pokažite svoje primjere dobre prakse. Kao što znate, znanje se množi dijeljenjem, zajedno uistinu možemo napraviti promjene za kojima vapi naš obrazovni sustav.


Antonija Capan, mag. educ. math., Osnovna škola Grabrik, Karlovac Zrinka Tomašković, prof., Gimnazija Karlovac  

Pregled broja 121

Godište XXV

Miš anketa

Kliknite na gumb ili skenirajte QR kod za ispunjavanje ankete

Ispuni anketu
miš logo
  • Login
  • Registracija
  • Zaboravljena lozinka

MiŠ - Matematika i Škola
ESSN: 1848-9869

Adresa
Menčetićeva 2, 10000 Zagreb

Kontakt
mis@element.hr

RSS
Klikni ovdje

© 1999-2025, sva prava pridržana Element d.o.o